Zajęcia

Modelowanie i druk 3D

O zajęciach:

Kurs obejmuje część komputerową polegającą na nauce projektowania modeli 3D za pomocą specjalistycznego oprogramowania Autodesk Fusion 360. Wykonywane są przykłady umożliwiające poznanie zasad modelowania brył. Warsztaty to także ciekawa część praktyczna obejmująca pracę z drukarkami 3D, skanerem 3D oraz goglami VR. W pracowni znaleźć można renomowane drukarki Prusa 3D, Craftbot oraz da Vinci. Omawiane są ich elementy składowe oraz zasada działania.

Kurs rozpoczyna się od nauki modelowania trójwymiarowego. Po zapoznaniu ze środowiskiem i najważniejszymi funkcjami wykonywane są indywidualnie projekty. Kolejne modele pokazują jak można przyspieszyć i ułatwić pracę projektowania, m.in. przez użycie szyków, odbić czy obrotów. W trakcie pracy z Fusionem 360 używane są złożenia, tworzone animacje i mechanizmy, a gotowe obiekty teksturowane i renderowane. W celu wgrania projektu na drukarkę 3D omawiane są programy typu slicer oraz ich możliwość.

Każdym zajęciom towarzyszy miły dźwięk pracującej drukarki. Omawiana jest ich konfiguracja i dobranie parametrów druku do wykorzystywanego materiału. Do wydruków stosowane są różne filamenty, przez co istnieje możliwość je porównywać. Na kursie zwracana jest uwaga na kluczowe parametry jak prędkość druku, temperatury ekstrudera i stołu oraz grubość warstw.
Wyjątkową ciekawostką na zajęciach jest wykorzystanie skanera 3D umożliwiającego digitalizację rzeczywistych obiektów. Temat ten jest uzupełniany zagadnieniami inżynierii odwrotnej. W trakcie trwania kursu uczestnicy zostają także zapoznani z możliwościami i obsługą gogli 3D Oculus Rift. Szczególną uwagę zwraca się na ich zastosowanie w projektowaniu przestrzennym, co możliwe jest z wykorzystaniem dedykowanych kontrolerów ruchu.

Dla chętnych istnieje możliwość zorganizowania egzaminu na międzynarodowy certyfikat projektanta 3D.

Zapewniamy:

  • Opiekę profesjonalnego prowadzącego
  • Zajęcia w nowoczesnym Centrum Druku 3D wyposażonym w drukarki, skaner i gogle VR
  • Dostęp do profesjonalnego oprogramowania do projektowania 3D na komputerach klasy PC i MAC
  • Możliwość poznania i przetestowania różnych konstrukcji drukarek 3D
  • Wydrukowanie własnym projektów z różnych materiałów, m.in. PLA, ABS, Flex oraz z domieszkami drewna

W skrócie:

  • Zajęcia w cenie 40 zł za 90 min, czyli 2 godziny lekcyjne
  • Uczestnicy w wieku 9 – 18 lat podzieleni na grupy do 10 uczestników
  • Terminy do sprawdzenia w planie zajęć

Harmonogram zajęć dla kursu "Modelowanie i druk 3D" można pobrać klikając w obrazek: